rafalsitarz@gmail.com

Recenzje

2/52/2023
#agaKusiczyta
(…)„Odkupimy wasze bilety. Tylko tam nie jedźcie” to coś pomiędzy przewodnikiem, albumem a powieścią obyczajową. To opisywane przygody, spostrzeżenia i zachwyty okolicami. To dziennik z podróży przerywany kolorowymi zdjęciami, kreślonymi mapami i wskazówkami.
„Czasem trzeba podnieść głowę” – mówią jednogłośnie autorzy. Miliony kabli, sznurów rozpiętych z suszącym się praniem, zapchanych ulic i chodników, na których obowiązuje reguła „silnych łokci”. I zapach. Ryb, mięsa, przypraw, smażonego jedzenia, niesprzątanych wnętrz pomieszczeń, czy… muzyki lasu. Odurzająca symfonia codzienności – klaksony, nawoływania, szum, ludzie…
A poza centrum… cisza, świergot ptaków, karaluchy, zapach ryb i połacie pól ryżowych.
Barwny wachlarz kolorów, miejsc, i ludzi.
Dlatego warto czytać „Odkupimy wasze bilety”, warto marzyć, zachłystywać się urokami wschodu, czuć zapach kadzideł wymieszany z chili i budzić wyobraźnię.
Ja pakuję walizkę już dziś, bo następny wyjazd Bożena i Rafał Sitarzowie odbędą … ze mną. Każdy, kto przeczyta ich powieść będzie chciał (też) się dosiąść. Nie ma innego sposobu. Ta książka pasjonuje i koloruje głowę. Poszerza horyzont i sprawia, że chce się więcej. Więcej przygód i więcej szaleństw z kuchnią wschodu. Chce się gdzieś ruszyć z mapą i dziennikiem, który zapełnimy i który będzie naszym talizmanem. Naszym dowodem, że się udało.

“Oaza Recenzji Mirki Dudko”
https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2023/01/1292-odkupimy-wasze-bilety-tom-i.html

(…) Odczarowują opisywane miejsca, pokazując je w zupełnie inny, świeży sposób. Robią to zarówno słowami, jak i pięknymi zdjęciami, na których możemy zobaczyć ich subiektywne spojrzenie na dany kraj. Każde z nich jest starannie wykonane, a co najważniejsze –opisane, więc wiemy, na co patrzymy. Ułożone są z reguły po kilka w jednej wkładce. Niektóre zajmują jedną stronę, a są też takie, które zostały zaprezentowane na dwóch stronach. Do tego publikacja jest wydana na białym, gładkim papierze, a to podnosi jej walory i jakość.
Książka  mieni się kolorami nie tylko, jako pięknie wydana publikacja, ale też barwami wielu miejsc, do których nas zabierają autorzy. To pierwsza część tej serii, którą poświęcili czterem zakątkom naszego świata: Indiom, Wietnamowi, Nepalowi i Chinom. O tych krajach funkcjonują różne mity i przekonania, które możemy zweryfikować podążając razem z autorami po egzotycznych i niesamowitych ścieżkach. (…)
Nie musimy, zatem ruszać się z domu, by poczuć atmosferę tych miejsc, poznać ciekawostki, poczuć smaki, zapachy roztaczane wokół w powietrzu i przeżyć niesamowite przygody.